Inżynieria odwrotna to proces pozwalający na stworzenie modelu obiektu rzeczywistego w wersji cyfrowej. Ma on zastosowanie zarówno w przypadku konieczności odtworzenia części zamiennych, które nie są już produkowane seryjnie, jak i w odniesieniu do matryc, form oraz obiektów o unikalnych kształtach. Stworzenie dokumentacji dla części mechanicznych w urządzeniach, fragmentów instalacji lub całych urządzeń jest niezbędne, gdy brak dostępu do zasobów produkcyjnych i know-how biura projektowego.
Zdarzają się również sytuacje, w których technologia wytwarzania uległa znacznym zmianom, a dana część wciąż jest użytkowana i w niedługiej przyszłości – ze względu na eksploatację – będzie wymagała wymiany. W zależności od struktury modelu rozróżniamy trzy typy:
Na podstawie uzyskanych danych możliwe jest odtworzenie dokumentacji niezbędnej do produkcji, a także tworzenie rysunków 2D oraz cyfrowych modeli trójwymiarowych w powszechnie stosowanych formatach plików. Dane te mogą również posłużyć do uzupełnienia lub aktualizacji istniejącej dokumentacji. Ponadto umożliwiają przygotowanie modeli do druku 3D, który znajduje coraz szersze zastosowanie.
Inżynieria odwrotna wykorzystywana jest w architekturze, archeologii, energetyce, motoryzacji, lotnictwie, sztuce, a nawet w medycynie. Wykonujemy pomiary oraz opracowania dostosowane do potrzeb i wymagań projektu, a wyniki dostarczamy w wersji papierowej lub cyfrowej – w plikach obsługiwanych przez wiodących dostawców oprogramowania inżynieryjnego.
Skaning laserowy oraz fotogrametria w żaden sposób nie ingerują w struktury obiektu
Możliwość wygenerowania wielu złożonych produktów w procesie postprocessingu po jednym pomiarze
Wysoka dokładność danych pozwala na stworzenie dokumentacji 2D i 3D o dużej dokładności, szczegółowości i rozdzielczości
W porównaniu do klasycznych metod znacznie szybszy pomiar
Możliwość porównania modelu matematycznego i modelu obiektu pomierzonego
Możliwość tworzenia wizualizacji, animacji i wirtualnych spacerów w celach reklamowych oraz edukacyjnych