Szczególnym rodzajem inwentaryzacji są pomiary obiektów zabytkowych na potrzeby ich ochrony, prac projektowych i renowacyjnych, badania stanu technicznego, a także ich popularyzacji jako atrakcji turystycznych.
Obiekty najczęściej poddawane pomiarom i opracowaniu danych to m.in.: obiekty sakralne, takie jak kościoły, kaplice, mauzolea, klasztory i cmentarze, a także budynki mieszkalne i usługowe, których stan techniczny – ze względu na wiek – często stanowi wyzwanie dla projektantów. Informacje te są również niezwykle cenne dla właścicieli i zarządców tych obiektów.
Szczególnie istotną grupę stanowią zabytkowe obiekty użyteczności publicznej, które są w codziennym użytkowaniu i podlegają bardziej restrykcyjnym przepisom budowlanym oraz przeciwpożarowym. Kolejną grupę obiektów zabytkowych tworzą pomniki, rzeźby oraz elementy małej architektury i ich zdobienia, które – ze względu na swoją szczegółowość – wymagają wykonania pomiarów i opracowań z podwyższoną dokładnością.
W zależności od rodzaju obiektu wykorzystujemy technologię skanowania laserowego 3D wspartą pomiarami fotogrametrycznymi przy użyciu drona. Tworzymy opracowania zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. Chmura punktów, dokumentacja 2D i 3D, modele CAD i BIM to tylko niektóre z produktów, które – dzięki wysokiej dokładności pomiaru oraz możliwości rejestrowania naturalnej palety barw – stanowią rzetelne źródło informacji dla projektantów, konserwatorów zabytków, wykonawców budowlanych, właścicieli i zarządców obiektów.
Krótki czas pomiaru oraz możliwość jego wykonania z bezpiecznej odległości, przy zachowaniu wysokiej dokładności, są kluczowymi atutami tej technologii. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów w bardzo złym stanie technicznym, znajdujących się na terenach niestabilnych tektonicznie, poddanych oddziaływaniom związanym z eksploatacją górniczą lub innymi czynnikami antropogenicznymi. To tylko niektóre z korzyści przemawiających za zastosowaniem tej metody w pomiarach obiektów zabytkowych, które nierzadko stanowią unikalne dziedzictwo kulturowe o bezcennej wartości.
Skaning laserowy oraz fotogrametria w żaden sposób nie ingerują w struktury obiektu
Możliwość wygenerowania wielu złożonych produktów w procesie postprocessingu po jednym pomiarze
Dokumentacja i archiwizacja w celu zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń
Wysoka dokładność danych pozwala na stworzenie dokumentacji 2D i 3D o dużej dokładności, szczegółowości i rozdzielczości
W porównaniu do klasycznych metod znacznie szybszy pomiar
Minimalny wpływ na środowisko w porównaniu z tradycyjnymi metodami dokumentacji
Odpowiednio szybki pomiar pozwala minimalizować ryzyko wynikające z obecności w miejscach szczególnie narażonych na wypadki
Możliwość tworzenia wizualizacji, animacji i wirtualnych spacerów w celach reklamowych oraz edukacyjnych
Umożliwiająca szczegółowe badania i analizy dla celów naukowych i restauratorskich