Inwentaryzacja architektoniczna to najczęściej pierwszy krok do pozyskania informacji o obecnym stanie danego obiektu. Często ma miejsce sytuacja że dane pomiarowe i dokumentacja sporządzona na ich postawie stanowi jedyne dokumenty architektoniczno-budowlane. Dlatego bardzo ważne jest sporządzenie opracowania na podstawie wiarygodnych i szczegółowych danych. Tu z pomocą przychodzi technologia wykorzystująca skanowanie laserowe 3d. Wykorzystanie skanera pozwala na pozyskanie bardzo dużej liczby informacji na temat mierzonego obiektu w relatywnie krótkim czasie.
Krótszy czas pomiaru w stosunku do klasycznych metod pomiarowych pozwala na zminimalizowanie ingerencji w funkcjonowanie obiektu, szczególnie gdy inwentaryzacja jest przeprowadzana dla obiektów użytkowanych. Opracowanie danych pozwala sporządzić dokumentację w wersji papierowej i cyfrowej. Opracowania 2d na podstawie danych ze skaningu laserowego: rzutów kondygnacji, poszczególnych pomieszczeń, a także elewacji i oraz dane liczbowe dotyczące powierzchni, kubatury, wymiarów i ilości występowania danego elementu: stolarki okiennej, drzwiowej, przy zachowaniu dużej dokładności.
Bardzo dużym atutem opracowań na podstawie danych ze skanowania laserowego jest możliwość stworzenia modelu 3D który stworzony w rzeczywistej wielkości jest realistycznym odwzorowaniem mierzonego obiektu. Dokumentacja 3D w formie modelu może zawierać także informacje o materiałach, strukturze oraz parametrach przez co obraz opracowania jest pełniejszy, a dzięki czemu może posłużyć dla szerokiego grona specjalistów, projektantów do analiz, prac koncepcyjnych i projektowych.
Skaning laserowy oraz fotogrametria w żaden sposób nie ingerują w struktury obiektu
Model zawierający rozbudowaną bazę informacji o obiekcie, wymiary, powierzchnie, kubatury, informacje o materiałach
Precyzyjne planowanie i redukcja kosztów realizacji projektów
Wysoka dokładność danych pozwala na stworzenie dokumentacji 2D i 3D o dużej dokładności, szczegółowości i rozdzielczości
Krótki czas pomiaru, nieingerujący istotnie na codzienne funkcjonowanie w budynku
Lepsze przedstawienie wizji projektu klientom i interesariuszom
Odpowiednio szybki pomiar pozwala minimalizować ryzyko wynikające z obecności w miejscach szczególnie narażonych na wypadki
Dane stanowiące podstawę dla projektowania branżowego: konstrukcyjnego, elektrycznego, wodno-kanalizacyjnego, HVAC itp.
Precyzyjne badanie zachowania konstrukcji w różnych warunkach